Tavsiyeler Diş_Buğdayı

Tarih Sal Nisan, 2015 | Taze Baba

0

Sosyal Çocuk Yetiştirmek

#Denizİda neredeyse 10 aylık oldu ancak biz daha ilk dişini yeni kutlayabildik. Aslında havaların giderek güzelleşmeye başladığı şu günlerde aile ve eş-dost ile güzel bir gün geçirebileceğimiz, bu vesileyle de yaza merhaba dediğimiz bir organizasyon olsun istemiştik, iyi ki de istemişiz.

Normalde bloga bu kadar öznel hadiseleri yazmak istemiyorum ama söylemeden geçmek istemediğim bazı şeyler var. Ben 3 haneli bir ailede, kuzenleri ile, halasıyla, babanesinyle, büyükbabasıyla iç içe büyütülmüş bir çocuğum. Sevgiden yana her daim çok şanslıydım. Mahallede büyüdüm. Kendi yaşıtım en az 10 arkadaş ile gün boyu sokaklarda oynadım. Ancak; bütün bunlara rağmen beni sosyal anlamda zenginleştiren şeylerin başında her zaman ebeveynlerimin dünya görüşünün ve benimsedikleri sosyal -hatta komün- yaşam felsefesinin olduğunu düşünüyorum.

Beni tanıyanlar bu yüzden bilir; yeri ve sırası geldiğinde hep şunu söylerim: “Ben bir sürü anne ve bir sürü baba ile büyüdüm. Sevgi ve ilgi üzerimden hiç eksik olmadı. Asla şımartılmadım ama hiç de yanlız kalmadım.”

Gerçekten çok şanslıydım. Bu dünyayı ve kendimi keşfederken, sağımda, solumda hep değerli insanlar, edip insanlar, entellektüel sermayesi yüksek insanlar vardı. Bu yüzden kendi çocuğumu da benzer koşullar altında yetiştirmek için büyük gayret gösteriyorum.

Örneğin gerçekten zahmetli ve maliyetli olmasına rağmen. Şehrin ta merkezinde, Beşiktaş’ta doğup büyüdüğüm semtte, çArşı içinde oturmaya devam ediyorum. Bir çok kişinin aksine; korumalı, güvenlikli, sosyal tesisli, e5 manzaralı steril sitelerde değil. Çocuğumun her an sokakta, parkta, kalabalıkta, aile yanında olabileceği bir habitatı olsun istiyorum. Dostlarımızla kolay buluşabilelim, gelenimiz gidenimiz daim olsun, kalabalık sofralar kuralım ve Deniz’in çevresi hep tanıdık ve bildik yüzlerle çevrili olsun.

Bunun için her nereye gidersek gidelim, onu da yanımızda götürmeye özen gösteriyoruz. Tedbiri elden bırakmadan tabi. Ortam müsait olduğu takdirde barından meyhanesine, partisinden kafesine varana kadar tüm gezlemelerde bizle dışarıda vakit geçirmesini sağlamaya özen gösteriyoruz.

Abbas_Cafe_Pub

Bu durumun hem ona; hem de bize fayda sağladığını düşünüyorum. Ne biz kendi hayatımızı kısıtlıyoruz, ne de onu sanal bir evrene hapsediyoruz. Bebeğimizi gerçekten doğal koşullarda sosyalleştirmeyi, insanlarla ilişki kurabilmeyi, göz ve ten temasını öğretmeyi ve sürekli farklı mekanlar deneyimleterek iç dünyasını zenginleştirmeyi hedefliyoruz.

Buna alıştığını da görüyorum. Dışarı çıkarken de; eve geri geldiğinde de çok mutlu oluyor çünkü.

Örneğin; 2 hafta önce Gymboree’nin deneme derslerine katıldık ve üye olduk. Maksat Deniz hoplasın, zıplasın müzik kulağı oluşsun (sanki bunları evde yapmıyormuş gibi) ve kendi yaşıtları ile sosyalleşsin idi. Ama gördük ki bizim kız ortama dünden hazır. Hemen grupla kaynaştı, yanındakinin omzuna önündekinin çorabına salça olmaya başladı. Demek ki emeğimizin karşılığını alıyoruz dedim içimden.

Gruptaki babalardan biri bana 5 aydır kursa geldiklerini ama çocuklarının henüz daha grup derslerinde yerinden bile kıpırdamadığını, tutuk kaldığını söyledi. Bizim kıza “maşallah” dedi.  Sağolsun.

İşte bu büyük buluşmaları, zahmetli organizasyonları, bir araya gelmeleri bu yüzden önemsiyorum. Evet biraz duygusal bir adamım. Eşim de öyledir. Bu ortamlarda kendimizi de tatmin ve rehabilite ediyoruz doğrudur. Ama inanın kızımın da sevdiklerimizle anılarının olması, bu anıların birer ritüele dönüşmesi, ona verebileceğimiz en değerli şeylerden biri.

Deniz büyüdükçe, buna daha da yürekten inanıyorum.Yazar hakkındaBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yukarı Çık! ↑