Erkek Kafası Denizida 2bucuk Ay

Tarih Cum Ocak, 2015 | Taze Baba

1

Bebek ile Büyümek

2015’e geldik. Babalığın 6. Ayındayım. O kadar hızlı geçti ki herşey, bir sürü badire atlattık örneğin, “çok hızlı büyüyorlar, bugünlerin kıymetini bilin” diyenleri daha da iyi anlıyorum şimdi. Zira bebek büyüdükçe, dertleri de büyüyor. Evet, bunu da çok duymuştum ve aynen de gerçekleşiyor.

Öte yandan, bu süre içinde birbirimize iyice alıştık. Anne-Baba, Anne-Çocuk-Baba olarak tüm ilişkilerde taşlar yerine oturmaya başladı. Ben babalığa hızlı giriş yapanlardanım. Bunun başlıca nedenlerinden biri de eşimin doğum sonrası yaşadığı sağlık sıkıntısıydı.

Bilmeyenler için kısaca bahsetmem gerekirse Emboli yanı kan pıhtalaşması olarak bilinen kompikasyon nedeniyle –ki hem anne hem de çocuk için çok büyük riskler taşıyan ciddi bir kan/damar rahatsızlığıdır- eşim doğumdan sonra bir süre daha hastanede kaldı.

Deniz İda 5 ay

Bu süre içinde ister istemez özellikle bebek bakımı konusunda daha çok sorumluluk üstlenmek durumunda kaldım. Hem eşimle, hem de bebeğin bakımı ile ilgilenmek, anne ve bebek arasında köprü olmak, moral bozukluğuna, sinire, üzüntüye, uykusuzluğa rağmen üstelik herkesi mutlu etmeye çalışmak, bir yandan da iş hayatıma konsantre olmaya çalışmak hiç kolay olmadı.

Son aylarda eşim iyileştikçe, haneyi ve hanedanı tekrar ele geçirip üzerimdeki yük de hafifledikçe, aralanan sis perdesinin ardından fark ettim ki, aslında bu süreç benim için oldukça eğitici ve öğretici oldu. Çabuk sinirlenen, öfke kontrolü konusunda sıkıntı yaşayan, yoğun iş hayatı nedeniyle az uyuyabilen biri olarak çoğu gece sabır, sükün ve ihsan testi gibi geldi bana. Testi geçip geçmediğim tartışılır. O ayrı.

O yüzden gönül rahatlığı ile diyebilirim ki, baba olana kadar ne yaşamış olursanız olun. Ne büyük maddi ve manevi sıkıntılar yaşanırsa yaşansın, hiçbirinin baba olduktan sonra yaşadıklarınızla bir kıyası olmuyor. Babalık aslında her adımda kendinle yüzleşme ve çocuk büyüdükçe de kendini terbiye edebilme süreci. Her adımda yeniden kendinizi öğreniyorsunuz. Artılarızla, eksilerinizle.

Bu yolculuğun tadı bir başka.

Not: Bu vesileyle erkeklerin “baba olmaya hazırım/değilim” sorunsalının da kifayetsiz olduğunu düşündüğümü belirtmiş olayım. O iş öyle olmuyor abiler. Bu işin hazırlığı yok.

 

 


Tags: , , ,


Yazar hakkındaOne Response to Bebek ile Büyümek

  1. Önemsiz Biri :

    Bir de bebeğinize notebook tahsis etseydiniz..!!!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yukarı Çık! ↑