Erkek Kafası fred_and_barney_dostluk

Tarih Çar Kasım, 2014 | Taze Baba

0

Baba Dostlar – 1

Bebeğin gelişi ile değişen ilişki yapısı, çoğu pozlamada dışardan güllük gülistanlık da görünse, aslında çoğu zaman türlü krizlere gebedir. Kadınlar için annelik belki doğuştan gelen, belki de gebelikten doğuma kadar gelişen bir olgunlaşma, alışma ve yeni bir hayata hazırlık süreci olsa da, erkek için durum aynı değil.

Şimdi düşünüyorum da, onca hazırlık, onca alıştırma, onca empati çabasına rağmen, bebeği kucağıma aldığım ilk ana kadar aslında baba olmanın ne ifade ettiğini halen idrak edebilmiş değildim. Oysa eşim, hamile olduğunu öğrendiği gün çoktan anne olmuş bile. Bunu şimdi daha da iyi anlıyorum.

Bir baba için çocuk demek, aynı zamanda artan sorumluluklar ile birlikte gelen maddi ve manevi baskılar da demek. Hem bunlarla mücade etmek, hem de en hassas dönemde eşine zaman ayırmak ve aynı zaman dilimi içerisinde bir de çocuğuna karşı iyi bir baba olmaya çalışmak ruhen oldukça zorlayıcı olabiliyor. Bu nedenle her erkek için bu dönemde belli deşarj ve kaçış noktaları yaratmakta arkadaşların rolü çok önemli.

Hele hele özgür ruhlu babalar için daha da önemli. Yoksa biriken stresin anneye de çocuğa da yansıması farklı oluyor. Bu nedenle kimseyle paylaşamayacağınız sıkıntıları absorbe edecek, yeri geldiğinde de heyecan ve mutluluğunuzu taşıyacak dostlarınız varsa omuzlarınızdaki yük hafifliyor. Şahsen ben bu yönden kendimi çok şanslı hissediyorum.

Baba olmak ve buna alışmak sürecinde sahip olduğum kaygıları bilen ve bunla mücadele ederken de her daim yardımıma koşan dostlarım olmasaydı, sürecin belli aşamaları besbelli daha zor olurdu. Umarım ben de çocuğumu yetiştirirken, ona güzel değerler kazandırabilir ve hayatı boyunca omuz omuza mücadele vereceği dostlar seçebilmesini öğretebilirim.

Bu vesileyle o kendini bilen dostlarıma da huzurlarınızda da bir kez daha teşekkür etmiş olayım ve sözü bitirmeden, beni takip eden taze babalara dostlarının kıymetini bilmelerini, taze annelere de eşlerinin bu süreçte kaçış noktalarına göz yummalarını ve kendi kaçış noktalarını da yaratmak için benzer koşullar oluşturmalarını tavsiye ediyorum.

Devamı gelecek.


Tags: ,


Yazar hakkındaBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yukarı Çık! ↑