Erkek Kafası Katılımcı Babalık - Homer Simpson

Tarih Pts Ekim, 2014 | Taze Baba

0

Katılımcı Babalık Yalanı

Eşimin hamilik sürecinden bu yana, yani kabaca son bir yıl içinde çocuk bakımı ve ebevynlik konusunda bir çok kitap okudum ve bu literatürü yakından takip eder oldum. Bu süreç içerisinde kimi zaman çok faydalı bilgilere eriştiğim gibi, deli saçması öneriler ve bilimsellikten tamamen uzak, endüstri güdümlü öğretiler de keşfettim. Bunları zaman zaman burada yazacağım.

Örneğin; baba olmak ile ilgili anlatılan kitapların hemen hepsinde öne çıkan unsurların başında “katılımcı babalık” geliyor. Oysa ki katılımcı babalık, batı modernizminin uydurduğu kavramlardan biri.

 “Vay efendim işte babaların çocuk bakımında şöyle yapması lazım şart falan filan…”

Kısaca: günümüz temposunda çocuk yetiştirebilmek adına; hane içinde babaların hangi rolleri üstlenmesi gerektiğine dair bir persona yaratımı. Bir kere terminolojide sorun var. “Katılımcılık” başlı başına, bir olaya dahil olmayan herhangi bir kimsenin, süreç içerisine sonradan entegre olması anlamına geliyor.

katilimci-babalik

Peki babalık gerçekten de bu kadar edilgen bir şey mi? Çocuk bakımı veya çocuk yetiştirmek gerçekten bir erkeğin sonradan entegre olacağı, katılım sağlayarak varlık sağlayabileceği bir süreç midir? Bunu tartışmak lazım.

Şahsen ben zaten olması gerekeni, kavramsallaştırarak “gerçekleşince über cool” bir hadise olarak anlatmanın yarardan çok zarar ürettiğine inanıyorum. Katılımcı babalık başlığı altında anlatılanlar ilkin kulağa hoş geliyor belki ama bu mevzuda kesinlikle bir ötekileştirme var.

Evet; annelik bambaşka bir duygu ve bilinç durumu olabilir ancak ben çocuk yetiştirme noktasında anne ve babanın eşit sorumluluk alması gerektiğine inananlardanım. İşe bir de şu açıda bakmak lazım. Yıl olmuş 2014, biz halen bir takım babalara iş yaptırabilmek, çocukla kaliteli zaman geçirtebilmek, anneye destek olmasını sağlatmak için teyyare kavramlar üretiyoruz.

erol-taş-baba

Yeşilçamın  ünlü kötü adamlarından Erol Taş, ilk karısını kaybettiğinde bir süre üç çocuğuna da hem anne hem baba olmuştu.

Cidden iki yüzlüyüz. Sonra memlekette demokratik ve eşitlikçi bir yönetim yok diye ağlamasını da biliyoruz. Kusura bakmayın dostlar bu işler aileden başlar. Bu devirde ailelerde bu rollerin halen geleneksel kodlar ve cinsiyet rolleri tarafından kuşatılmış olmasını görmek çok üzücü ve bir o kadar da normal malesef.

Ancak taze babalara ve bebek bekleyen erkeklere şunu söylemekte fayda var. Çocuk sahibi olmaya karar verdiyseniz, onu büyütürken de eşit oranda sorumluluk üstleneceksiniz. “Erkek adam onu bunu yapmaz” zırvalarına sığınmayacaksınız. Katılımcı değil, harbi harbi baba olmanın hakkını ilk günden verecekseniz. Ha! Hazır değilseniz, ilişkinize de eşinize de, çocuğunuza da kıymayın.

Not: Konuyla ilgili olarak babaolmak.com ‘da Özgür’ün bir yazısına rastladım. Okumanızı tavsiye ederim.
Bu arada bu ay kendisi ikinci kez baba oldu, yeri gelmişken buradan da tebriklerimi iletmiş olayım :)

 


Tags: , , , ,


Yazar hakkındaBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yukarı Çık! ↑