Tavsiyeler kucaga-alirken

Tarih Pts Temmuz, 2014 | Taze Baba

0

Kucağa almaya hazırlanırken..

Aile eşrafına eşinizin hamile olduğu haberi verileli yaklaşık 7-8 ay oldu. Muhtemelen sizde ve çevrenizde heyecan giderek artıyor. Ancak unutmayın; şu sıra en fazla dikkat etmeniz gereken şey eşinizde oluşmaya başlayan kaygı bozukluğu ve diğer depresyon habercileri.

Bu arada her anne, her baba adayı doğum yaklaştıkça kaygılanır. Ve size şunu garanti edebilirim ki, doğumdan önce kafanızda kurduğunuz her ne varsa, doğumdan sonra unutulacak, değişecek ve koşuşturmanız içinde bambaşka şeylerle tanışacaksınız, kendi kendinize öğrenmeye başlayacaksınız, kimselere kulak asmayın, ama şimdilik düşünmeniz gereken tek şey eşiniz.

depresif-anne

Son aylarda; özellikle de artık doğumu beklemeye başladığınız son günlerde, başta siz ve yakın aile çevreniz olmak üzere herkes giderek bebeğe yoğunlaşacak ve  muhtemelen bunu fark etmeyecek bile. Elbette eşiniz hariç. Şunu unutmayın, doğacak olan bebek, çok uzun bir zaman anneye muhtaç yaşayacağı için, anne de en az bebek kadar önemsenmeli.

Evet, eşininiz elbette her zaman el üstünde tutacaksınız. Ancak şu dönem, özellikle biraz daha dikkat etmeli; hatta tıpkı bir bebek gibi onu da el üstünde tutulmalısınız. Aksi halde; lohusa depresyonu olarak bilinen fizyolojik ve psikolojik etmenlere dayanan bir psikoza da neden olursunuz ki; bu da bebeğin anneye en çok muhtaç olduğu dönemde, annesi ile düzgün bir bağ kurmasını engelleyebilir.

Evet; ananeler, dedeler, teyzeler vb. Hepsi bebeğin başına üşüşecek. Altına değiştirmekten tutun gaz çıkarmaya, hatta ellerinden gelse oturup emzirmeye bile talip olup, birbirleri ile yarışacaklar. Bunca engame içinde, eşiniz ile ilgilenmek, ona kendini özel hissettirmek, ona süprizler hazırlamak, hediyeler almak, bilakis hizmet etmek; ilk aylarda bebeğinize yapacağınız en büyük güzellik olacaktır. Buna inanın.

Doğum sonrası depresyon ve lohusalık ile ilgili konulara daha sonra bolca yer vereceğim.

Siz şimdilik kucağa almaya hazır olun.

 


Tags: , , , ,


Yazar hakkındaBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yukarı Çık! ↑